Brankár Tomáš Jenčo: Zvolen si zaslúži mať slušný futbal

27-ročný rodák zo Stropkova chce splatiť zvolenskému klubu dôveru, ktorú doňho vedenie vkladá. Je presvedčený, že okrem solídneho hokeja by malo mať mesto pod Pustým hradom taktiež futbal na úrovni. Strážca svätyne porozprával taktiež o nových posilách a svojich predzápasových zvykoch.

MFK Zvolen v lete uskutočnil veľa prestupov, z pôvodného mančaftu zostalo 6 hráčov, medzi nimi aj ty. V akom svetle sa ukazujú nové akvizície?

Myslím, že na obmenu kádra sme si už zvykli a dalo sa predpokladať, že to opäť príde. Hráči, ktorí prišli, ukazujú, že sa chcú pobiť o miesto v zostave. Aj keď príprava nebola z hľadiska výsledkov vydarená, táto súťaž nás preverí a zistíme, čo môže aktuálne mužstvo dosiahnuť.

Zatiaľ ťaháme za spoločný povraz. Škoda, že nám nevyšli zápasy vonka, kde sme chceli viac bodov, ale ak začneme využívať svoje šance, bude to ešte lepšie.

Poznal si niekoho z nových posíl?

Najmä Elvisa (Mashike Sukisa – pozn. red.), ale skôr nie, keďže ide o mladých chlapcov. Stále sa spoznávame, ale verím, že nám to bude fungovať ako celku, čo je najdôležitejšie.

Môžu nové akvizície nakopnúť mužstvo a pomôcť mu v náročnejších momentoch sezóny vďaka svojim zahraničným skúsenostiam?

Každý je svojím spôsobom výnimočný a má svoje prednosti a inak reaguje, že je v cudzine. Záleží to na každom jednotlivcovi. Spoliehame sa na nich rovnako ako na Slovákov. Kolektív je prvoradý.

Čo považuješ za najsilnejšiu stránku mužstva?

Najmä kolektívne poňatie hry a na ihrisku pôsobíme ako jeden muž. Môžeme sa spoľahnúť jeden na druhého. To som vždy vnímal ako silnú stránku Zvolena. A verím, že to bude pokračovať, aj keď v zápasoch vonka sa stalo zopár individuálnych chýb... V tejto súťaži však bude každý bod dôležitý, a preto chceme ísť do každého súboja zodpovedne a s túžbou vyhrať.

Ako si prežíval prvý domáci zápas na zrekonštruovanom štadióne?

Všetci sme to brali vážne a zároveň pozitívne. Z družstva bolo cítiť, že chce vyhrať to stretnutie a myslím, že ľudia mohli vidieť aj pekný futbal. Napriek slabším momentom sme z toho mali dobrý pocit a môže to byť dobrá pozvánka na ďalšie domáce súboje.

Bol som zvedavý, koľko ľudí príde a či si nájdu cestu na štadión. Možno ich mohlo byť viac, ale záleží to taktiež na našich výsledkoch.

Zvolen by sa do konca jesennej časti rád dostal do prvej šestice, ako by sa to mohlo vyvíjať ďalej?

Nikto nebude chcieť skončiť pod 6. priečkou, takže II. liga – východ bude enormne náročná. Hlavne u východných súperov sa budú body získavať ťažko. Každé stretnutie je iné a to možno pridáva tejto súťaži na atraktivite, pretože bude zaujímavá až do konca. Presné konečné umiestnenie si však netrúfam povedať. Zatiaľ je cieľom prvá šestka a som presvedčený, že Zvolen tam patrí.

Priláka „nová éra“ klubu viac futbalových priaznivcov na štadión?

Verím, že áno. Vo Zvolene sa hrá už tretí rok II. liga a pre ľudí by mohlo byť zaujímavé, že zvolenský futbal má ambície posúvať sa vpred. Ak to pôjde súčasným spôsobom, ľudí by sme mohli prilákať a zlepšiť pozíciu klubu. Keďže Zvolen si zaslúži mať nielen slušný hokej, ale aj futbal.

                                                        

Mal si ponuky pred touto sezónou?

Áno, ale pre mňa bol prioritou rozhovor so Zvolenčanmi, pretože sa ku mne zachovali vždy korektne. Navyše, chcem klubu splatiť dôveru, ktorú do mňa vkladá. Aktuálne je vo Zvolene rozrobená práca, ktorá sa mi páči, a som rád jej súčasťou. Dohodli sme sa veľmi rýchlo.

Máš 27 rokov, čo je pre brankára ešte nízky vek a medzi svojimi zamestnávateľmi nemáš zahraničný klub. Chcel by si nejaký vyskúšať?

Ambície mám stále a môj vek je teraz ideálny na to, aby som sa mohol posúvať výkonnostne dopredu a robím pre to maximum. Ak niečo má prísť, príde to, som trpezlivý. Momentálne sa sústredím na výkony vo zvolenskom drese a chcem byť pre MFK tým najlepším, ako to bude možné.

Spolu s Kamendym trénujete zvolenskú U7. Máš ambície stať sa plnohodnotným trénerom po konci svojej hráčskej kariéry?

S Andrejom si výborne rozumieme a spoločné trénovanie pri deťoch nás veľmi baví. Máme aj celkom slušnú odozvu od rodičov. Pre klub taktiež trénujem brankárov, čo mi vypĺňa takmer všetok môj čas. Ak to prinesie budúcnosť, budem rád.

Máš nejaký talizman alebo rituály pred zápasom, aby si nadviazal na dobré výkony?

Mám ich veľa a som dosť poverčivý. Vlastním aj talizmany a sú to taktiež činnosti, ktoré pravidelne opakujem a niektoré si môžu všimnúť diváci pri nástupe na ihrisko, no nebudem ich prezrádzať.

V čom spočíva tvoja príprava na zápas (v deň stretnutia)?

Základom je dobrý spánok a životospráva. Som rád, ak sa už doobeda môžem rozcvičiť a pomaly pripraviť na stretnutie. Už deň pred zápasom cítim chvenie a v deň duelu sa to vyostruje. Nasleduje dobrý obed, ktorý musí byť ľahký, a prichádza príprava v priestoroch štadióna. Zápasu prakticky venujem celý deň.

Čo sa odohráva v tvojej hlave, keď si v bráne? Akým spôsobom sa dokážeš skoncentrovať?

Miestami hrozné veci... Je dôležitý prvý dotyk. Už vtedy brankár zistí, či ten zápas bude v pohode. Napr. v dueli s Rimavskou Sobotou som absolvoval skvelú rozcvičku, no prvých 30 minút hry som iba stál a súper z dvoch akcií vyťažil jeden gól. Kľúčové je nemyslieť na takéto momenty a sústrediť sa na nasledujúce minúty. Samozrejme, tie pocity po inkasovanom góle bývajú otrasné. Prichádza otázka v hlave, čo sa dalo urobiť lepšie... Avšak, vyvážia to vydarené momenty – chytené strely. Medzi tým treba nájsť istú rovnováhu.

Kto je pre teba brankárskym/futbalovým vzorom?

Vždy ma fascinoval Gianluigi Buffon, je to obrovská ikona. Na ihrisku ma vychovával ocino a on ma veľa naučil. To sú dve osoby, ktoré uznávam.

Marek Demeter

ZDIEĽAJ ČLÁNOK