Rozhovor s riaditeľom MFK Zvolen Jurajom Družbackým

Riaditeľ MFK Zvolen Juraj Družbacký pre MY Zvolen hovorí o postupe do Majstrovstiev regiónu Stred a ambíciách klubu.

Skôr ako sa dostaneme k samotnému postupu MFK Zvolen do vyššej súťaže, spýtam sa najskôr na uplynulú sezónu. Ako hodnotíte jarnú časť nedávno skončenej sezóny z postu riaditeľa klubu?

V domácich zápasoch sme v jarnej časti nedostali ani jeden gól. Prehrali sme len v Šalkovej a body sme stratili ešte doma s Badínom po remíze 0:0, ale mrzelo nás to poriadne. Toto mužstvo je stabilizované a pod vedením trénerov Tótha s Kováčom, urobili maximum čo sa urobiť dalo. Podarilo sa nám do tímu priviesť viacero opôr a bolo vidieť, že sme o triedu lepší ako ostatné tímy IV. ligy. A hovorili za to aj naše výsledky.
Aj napriek famóznej jari to stačilo len na 6. miesto a zdalo sa, že Zvolen môže na vyššiu súťaž zabudnúť. Boli ste s tým zmierení, že ešte jeden rok bude hrať Zvolen túto súťaž alebo ste hľadali cestičky ako ísť vyššie?
Ambície boli jasné, chceli sme ísť vyššie, ale tabuľkové postavenie hovorilo v náš neprospech. Avšak len prednedávnom nám volali zo Športovo-technickej komisie (ŠTK), či potvrdíme účasť v súťaži Majstrovstiev regiónu Stred pre sezónu 2022/2023, lebo mužstvá, ktoré boli v tabuľke pred nami, sa účasti v tejto lige vzdali, respektíve sa do nej neprihlásili. Do Majstrovstiev regiónu Stred sme sa teda dostali takýmto spôsobom a postúpili sme do tejto ligy ako 14. účastník.
Aké sú teda pocity vo Zvolene po postupe do vyššej súťaže?
Veľmi sa tešíme, že sme postúpili, lebo sme naozaj vyvíjali množstvo úsilia na to, aby sme sa prebojovali do vyššej súťaže, aj keď teraz sa to podarilo zhodou okolností, keďže sme skončili až šiesty, a to aj napriek vynikajúcej jarnej časti.
Zvolen teda nevyvíjal iniciatívu smerom ku futbalovému zväzu? Ktoré tímy pred nami sa do Majstrovstiev regiónu Stred neprihlásili?
Nie, ozvali sa oni nám. Do tejto súťaže sa neprihlásil víťaz IV. ligy Banská Štiavnica, ktorá ostáva v tejto súťaži, po novom piatej lige. Majstrovstvá regiónu odmietli aj tretie Slovenské Ďarmoty a piate Príbelce. Druhý Badín a štvrtá Šalková budú spoločne s nami pôsobiť v tejto lige. Budeme hrať napríklad aj proti tímom ako Kysucké Nové Mesto, Žarnovica alebo Liptovský Hrádok.
A Kováčová. Tešíte sa na tieto derby zápasy?
Samozrejme, bude to veľmi zaujímavá konfrontácia.
Nová súťaž Majstrovstvá regiónu Stred je viac-menej predchádzajúca III. liga a predsa len, so IV. ligou, v ktorej túto sezónu Zvolen pôsobil, sa nedá kvalitatívne porovnať. Najprv sa spýtam takto. Ostane káder trénera Tótha z jarnej časti pokope?
S týmto kádrom, ktorý máme, budeme mieriť na tie najvyššie priečky aj v tejto lige. Môžem prezradiť, že káder z jarnej časti určite ostáva pokope. Chceme ešte osloviť aj ďalších hráčov a myslím si, že už bude podstatne ľahšie zohnať nejaké posily, keď hráme znova vyššiu súťaž.
Spomínate posily, kto bude mať hlavné slovo pri ich zháňaní. Realizačný tím alebo vedenie?
Pri zháňaní nových posíl budeme spolupracovať.
Môžete spomenúť aj konkrétne mená, o ktoré je vo Zvolene záujem?
Ešte nemáme konkrétne mená, na niektorých príchodoch už pracujeme, ale bolo by predčasné ich zverejňovať.
Po vašom nástupe do funkcie ste sa vyjadrili, že okrem stabilizácie tímu po finančnej stránke, chcete, aby Zvolen postúpil do III. ligy a následne do druhej. Stále platí, že chcete dostať klub do II. ligy?
Áno, je to naša méta a náš cieľ, znova vrátiť Zvolen do II. ligy - to je pre nás najpodstatnejšie.
Je to však ešte dlhá cesta. Aj pri ten najsprávnejšej konštalácii, najskôr sa môže hrať vo Zvolene II. liga o 3 roky...
Veľmi radi by sme chceli postúpiť z Majstrovstiev regiónu Stred do tretej ligy už v nadchádzajúcej sezóne, ktorá príde. A na ďalšiu sezónu potom z tretej ligy do druhej, čiže rátame, že do II. ligy by sme sa mohli dostať po dvoch sezónach.
Vyššia súťaž je náročnejšia na financie. Čo všetko budete musieť do štartu nového ročníka ešte zariadiť?
Po finančnej stránke musíme nastaviť opäť nové pravidlá. Tiež potrebujeme veľkú súčinnosť s mestom, pretože s nimi úzko spolupracujeme a budeme potrebovať, aby nám vyšli v ústrety. Teší nás, že aj mesto vidí, že sa tu futbal naštartoval, že to naozaj funguje. Práve Mesto Zvolen je dôležitou súčasťou fungovania tohto klubu, pretože náklady na vodu, elektriku a plyn sú naozaj veľmi, veľmi vysoké. Samozrejme, budeme oslovovať sponzorov a ľudí, ktorí nám priali aj v IV. lige a budeme hľadať ďalších, aby nám pomohli.
Všimli sme si, že aktuálne prebieha aj úprava hracích plôch...
Áno, začali sme revitalizáciu všetkých ihrísk. V blízkej dobe sa začne revitalizovať aj umelá hracia plocha, akurát sa realizuje zavlažovanie a revitalizácia trávnikov.
Klub sa finančne stabilizoval, ako to vyzerá aktuálne po finančnej stránke?
Je všetko v poriadku. Nik nemôže povedať – hráči áčka alebo mládežnícki tréneri, že by nemali vyplatené veci, cestovné a všetky náležitosti, ktoré ku chodu klubu patria. Takže všetko je v maximálnom poriadku.
ZDIEĽAJ ČLÁNOK