Víťazom 3.ročníka turnaja starších žiakov „O Pohár Tomáša Ďubeka“ druhýkrát futbalisti Ružomberka

Už 3.ročník turnaja starších žiakov U15 usporiadal v stredu 19.augusta 2015 futbalový klub MFK Lokomotíva Zvolen v spolupráci s hráčom MFK Ružomberok a najlepším futbalistom Corgoň ligy v sezóne 2012/2013 Tomášom Ďubekom.

Maratón pätnástich stretnutí na dvoch výborne pripravených trávnatých plochách Zvolenského futbalového stánku, kde si systémom každý s každým celkom v pätnástich 35 minútových zápasoch starší žiaci domáceho MFK zmerali sily s rovesníkmi z Lokomotívy Trnava, FK Poprad, ŽP Šport Podbrezová, MFK Ružomberok a FK Slovan Levice, ktorý v tomto ročníku nahradil tradičného účastníka AS Trenčín, skončil po ôsmich hodinách víťazstvom mladíkov reprezentujúcich MFK Ružomberok, ktorí zvíťazili i v prvom ročníku turnaja v roku 2013 a obhajca prvenstva z druhého ročníka v roku minulom ŽP Šport Podbrezová skončil prekvapivo až na piatej priečke. Domáci futbalisti skončili na mieste treťom. O vyrovnanosti mužstiev svedčí i priebeh turnaja, keď sa o víťazovi rozhodovalo v poslednom stretnutí celého turnaja medzi neporazenými mužstvami Levíc a Ružomberka.

Konfrontácii výkonnosti vekovej kategórie starších žiakov U15 medzi mužstvami 1.ligy Západ, 1.ligy Východ a 1.ligy Stred neprialo počasie, napriek tomu sa za stáleho dažďa prezentovali mužstvá kvalitnými výkonmi. O slávnostný výkop turnaja sa postaral otec Tomáša Ďubeka Vladimír Ďubek (Tomáš prísť nemohol pre plnenie povinností v klube pred večerným stretnutím z Trnavou). Diváci videli spolu 32 gólov, o ktoré sa postaralo 23 strelcov. Najpresnejšiu mušku mali Kristián Herz (FK Slovan Levice), Dominik Veselovský a Paolo Bolibruch (obaja MFK Ružomberok), ktorý skórovali 3 krát. Musel nasledovať penaltový rozstrel, v ktorom mal najpresnejšiu mušku Paolo Bolibruch a získal tak titul najlepšieho strelca. Najlepším hráčom turnaja bol vyhlásený Dominik Veselovský (MFK Ružomberok) a najlepším brankárom Branislav Benko (MFK Lokomotíva Zvolen).

Organizátori ocenili i najlepších hráčov jednotlivých mužstiev. Prvý krát bola udelená i Cena fair play, ktorú si odniesol tréner ŽP Šport Podbrezová Marcel Turňa, za svoje vystupovanie počas jednotlivých stretnutí. Do hry tréneri zapojili až 108 hráčov.

Stretnutia rozhodovala s prehľadom šestica arbitrov Maroš Libiak, Matej Fašung, Maroš Barla, Denis Kuchár, Martin Kuzma a Martin Slovák. Napriek veľkému hernému nasadeniu a ťažkému terénu sa turnaj odohral v duchu fair play.

Pre účastníkov turnaja zabezpečili organizátori pod vedením Ernesta Peterkeho stravovanie v blízkom Tenishoteli.

Po skončení turnaja odovzdali Vladimír Ďubek a koordinátor mládeže v MFK Lokomotíva Zvolen Daniel Valach spolu s hráčmi Doxxbet ligového A-mužstva Tomášom Jenčom, Oliverom Špilárom a Marošom Balkom jednotlivým mužstvám originálne diplomy, prvým trom i poháre s venovaním i diplomy a poháre individuálne oceneným i vecné ceny od sponzorov.

Za zmienku stojí i fakt, že Tomáš Ďubek náklady na zabezpečenie turnaja, stravovanie i trofeje „zatiahol“ z vlastného vrecka. Samozrejme usporiadajúci MFK zabezpečil kvalitné podmienky pre organizáciu i priebeh 3.ročníka stále populárnejšieho turnaja starších žiakov. I tréneri a vedúci zúčastnených mužstiev, medzi ktorými boli i osobnosti z futbalovej histórie, sa vyjadrili, že sú radi, že tu mohli hrať, konštatovali herný rast mužstiev i zvyšujúcu sa kvalitu stretnutí a prisľúbili svoju účasť i na ďalších podobných turnajoch. Priebeh turnaja sa zaobišiel bez zranení, videli sme výborné zápasy a množstvo futbalových talentov, o ktorých budeme ešte určite počuť.

Výsledky stretnutí 3. ročníka:

MFK Lokomotíva Zvolen - ŽP Šport Podbrezová 2:1

MFK Ružomberok - FK Poprad 5:0

FK Slovan Levice - Lokomotíva Trnava 1:1

MFK Lokomotíva Zvolen - FK Slovan Levice 0:1

ŽP Šport Podbrezová - MFK Ružomberok 0:0

FK Poprad - Lokomotíva Trnava 2:0

FK Poprad - FK Slovan Levice 0:2

MFK Ružomberok - MFK Lokomotíva Zvolen 1:0

ŽP Šport Podbrezová - Lokomotíva Trnava 2:0

MFK Lokomotíva Zvolen - FK Poprad 1:0

MFK Ružomberok - Lokomotíva Trnava 5:0

ŽP Šport Podbrezová - FK Slovan Levice 0:1

MFK Lokomotíva Zvolen - Lokomotíva Trnava 0:3

FK Poprad - ŽP Šport Podbrezová 2:1

FK Slovan Levice - MFK Ružomberok 0:1

Individuálne ocenenia:

najlepší strelec - Paolo Bolibruch (MFK Ružomberok) 4 góly

najlepší hráč - Dominik Veselovský (MFK Ružomberok)

najlepší brankár - Branislav Benko (MFK Lokomotíva Zvolen)

Cena Fair play – tréner U 15 ŽP Šport Podbrezová Marcel Turňa

Najlepší jednotlivci mužstiev:

MFK Lokomotíva Zvolen - Adam Baláž

Lokomotíva Trnava - Marek Orlický

FK Poprad – Róbert Neupauer

ŽP Šport Podbrezová - Mikuláš Bakaľa

FK Slovan Levice - Kristián Herc

MFK Ružomberok - Tomáš Kubík

Záverečné poradie:

1. MFK Ružomberok 5 4 1 0 12:0 13

2. FK Slovan Levice 5 3 1 1 5:2 10

3. MFK Lokomotíva Zvolen 5 2 0 3 3:6 6

4. FK Poprad 5 2 0 2 4:9 6

5. ŽP Šport Podbrezová 5 1 1 3 4:5 4

6. Lokomotíva Trnava 5 1 1 3 4:10 4

Priebeh turnaja starších žiakov U 15 „O pohár Tomáša Ďubeka“, ktorí zainteresovaní familiárne nazývajú „ďubo cup“ zhodnotil tréner a koordinátor mládeže v MFK Lokomotíva Zvolen Daniel Valach: „Priebeh turnaja hodnotím veľmi pozitívne preto, že naša mládežnícka kategória U15 je koncová pre žiacku kategóriu a je dobré, ak sa každý rok konfrontuje herne s prvoligovými mužstvami, ktoré pôsobia mimo nášho regiónu. V tomto smere je to veľké plus. Každý ročník turnaja potvrdil, že takéto konfrontácie sú veľmi dobré a myslím si, že z roka na rok sa úroveň turnaja zvyšuje nielen po organizačnej, ale i po hernej stránke. Oceňujeme, že môžeme robiť takýto turnaj, je to aj dobrá prezentácia klubu. Poďakovanie patrí za prístup Ďubekovcom, Tomášovi i jeho ocinovi, pretože naozaj nám pomohli prezentovať klub aj mimo nášho pôsobiska. Hovoria to nakoniec aj ohlasy dnešných účastníkov, ktorí sa tu dobre cítili, zohrali kvalitné stretnutia, výborná bola atmosféra turnaja a nepokazilo ju ani nepriaznivé počasie. Máme ťažkú úlohu vychovať pre klub kvalitných odchovancov, ktorí by boli schopní zapracovať sa do prvého mužstva mužov, samozrejme toto nepôjde hneď, čaká nás dlhá koncepčná práca, kým budeme schopní pripraviť pre ligu najprv jednotlivcov a postupne i skupinu kvalitných vlastných hráčov. K tomu smeruje naša práca v klube od prípraviek, cez jednotlivé žiacke i dorastenecké vekové kategórie.“

Konfrontácia s rovesníkmi nielen v súťažiach v regióne, ale i na takýchto turnajoch dáva trénerom i v MFK Lokomotíva Zvolen obraz o postavení a kvalite, či nedostatkoch v tréningovom procese a prispieva k futbalovému rastu mladých hráčov a takto vníma situáciu i Tomáš Ďubek, dnes už skúsený ligový harcovník, ktorý sám vie, aké je dôležité pre deti hrať čo najviac a treba im dať preto príležitosť.

ZDIEĽAJ ČLÁNOK