Vojech "Béla" MOZOLÁNI osemdesiatročný

Vážení športoví priatelia,

Životného jubilea sa pred nedávnom dožila legenda Zvolenského futbalu - 

Vojtech „Béla“ Mozoláni.

Vari ani niet Zvolenčana, ktorý by ho nepoznal. A to aj vrátane tých, ktorí futbalu vôbec nerozumejú a nemajú o ňom ani šajnu.

Najvýstižnejšia je asi jeho charakteristika z publikácie „Šport vo Zvolene v premenách času“ z pera Ján Beňuška a Paľka Grznára : v bráne ho zdobila mrštnosť, istota, odhad pri vybiehaní a čítanie hry, aj premieňanie pokutových kopov. Impulzívny typ hráča, oddaný klubovým farbám.

Objavil ho tréner Lehocký, jeho vzorom bol Reimann. V drese Zvolena odohral populárny „Béla“ 24 rokov a končil s odohratými 1200 stretnutiami na svojom konte. Po roku 1973 bol trénerom žiakov, dorastu i dospelých vo Zvolene, D. Nive, Krupine, Žiari nad Hronom.

V civile ako strojný zámočník odpracoval 37 rokov v závode LIAZ vo Zvolene.

Bol tiež trénerom „starých pánov“ MFK Lokomotíva Zvolen a „koučom“ mužstva FC Mesto pri tradičnom každoročnom silvestrovskom stretnutí s AC Štácia, kde ako hráč aktívne hral v pamätnom zápase v roku 2000 (5:5) a dal i svoj posledný gól kariéry ako inak z penalty na 5:4, vzápätí ho oslavujúc gól a vedenie s publikom prekvapil gólom v jeho sieti z výkopu Jožko Hrdlička mladší, keď ho preloboval. Bol to jeho posledný zápas ako hráča vo veku 63 rokov.

Na slávnostnom vyhlásení najúspešnejších športovcov mesta Zvolen za rok 2011 bola po prvý krát vyhlásená kategória : Legenda zvolenského športu a prvým športovcom uvedeným do pomyselnej siene slávy sa stal práve „Bélinko“. Dovolťe mi v mene MFK Zvolen i svojom zablahoželať Vojtechovi „Bélovi“ Mozolánimu k jeho životnému jubileu 80 rokov. Vďaka za tvoje futbalové umenie a veľa zdravia, šťastia a rodinnej pohody a aby sa Ti splnila Tvoja naj túžba a Zvolen hral opäť najmenej tak dobre, ako za tvojich aktívnych čias.

Pred stretnutím 17.kola 2.futbalovej ligy mu v mene klubu i mesta odovzdali pamätný dres s „80“-tkou, symbolickú doživotnú permanentku, voľnú vstupenku na zápasy MFK a pozornosti od klubu riaditeľ klubu Peter Svetlánsky, poslanec NR Jozef Ježík a viceprimátor mesta Zvolen Jaroslav Stehlík.

Na záver už iba pripomenutie že v minulom roku MFK Zvolen usporiadal 1. ročník mládežníckeho turnaja o "Pohár Vojtecha Mozolániho" práve na počesť legendy Zvolenského futbalu. 

ZDIEĽAJ ČLÁNOK