2.futbalová liga, sezóna 2017/2018 1.kolo

FC Lokomotíva Košice - MFK Zvolen 2:1 (1:0)

Góly: 10´ Karaš, 46´ Človečko – 67´ Kmeť

Rozhodovali: Martin Ježík – Peter Jenčura, Martin Vitko – Michal Čiernik

FC: Miroslav Bréda - Mikuláš Tóth, Róbert Cicman, František Pavúk, Róbert Dický – Tomáš Ilinjo, Radoslav Človečko (78´ Michal Cmarko) – Patrik Zajac (K), Kamil Karaš, &boris Gáll (65´ Štefan Harvila) – Joel Tata Nsah (83´ Lukáš Horváth)

Tréner Jozef Džubara

MFK: Tomáš Jenčo – Marek Dubeň, Igor Kotora (K), Jozef Sombat, Martin Jackuliak, Luka Pejović (46´Jakub Mádel), Nikolas Včelka (90´ Jakub Cavar), Peter Lupčo, Andrej Kmeť, Andrely Kouessabio Makela, Miroslav Hrebík (90´ Martin Majchút)

Tréner Marián Süttő

V úvodnom zápase 1.kola druhej futbalovej ligy i sezóny 2017/2018 v Družstevnej pri Hornáde nastúpili futbalisti MFK Zvolen už v piatok 28. júla proti domácej FC Lokomotíve Košice. V súboji siedmeho týmu s jedenástym z minulého ročníka po skončení nadstavbovej časti o postup do Fortuna ligy boli favoritom domáci, ktorí majú stabilizovaný káder a v novej sezóne sa v ich zostave sa objavila iba štvorica nových hráčov a všetko posily do základnej jedenástky Tomáš Ilinjo, Radoslav Človečko, Mikuláš Tóth a Joel Tata Nsah. Sú jedným z horúcich ašpirantov na postup. Stredoslováci v základe iba s trojicou hráčov z minulej sezóny museli káder dopĺňať v prevažnej miere, v krátkej letnej prestávke síce zohrali až deväť zápasov, no ani v poslednom z nich nehrali v plnej zostave.

Zvolenčania v úvode síce predviedli sľubné akcie, no Sombata zastavil tvrdo Pavúk, potom zakombinovali Lupčo so Sombatom, ale jeho prihrávka v pokutovom územím Makelemu v dobrom postavení odskočila. No už v 10 minúte sa po pravom krídle presadil Zajac a Karaš sa prekliesnil medzi stopérmi MFK a hlavou z päťky jeho center poslal nechytateľne za Jenča. 1:0. O desať minút Zajaca vychytal gólman Jenčo a ďalekonosný pokus Človečka mieril vedľa. MFK pôsobil zodpovedne v obrane, Jenčo kraľoval v pokutovom území pri sérii štandardných situácií Košíc a domáci v snahe prerušiť akcie hostí často faulovali. Do konca prvého dejstva sa skóre nemenilo.

Do druhého polčasu nastúpil vo Zvolenskom drese Mádel namiesto Pejovića. Východniari vynikajúco začali aj druhý polčas. V 46 minúte po prieniku Zajaca a spätnej prihrávke pomocou teču zvolenského Mábela preloboval Jenča so šťastím Človečko. 2:0. Lokomotíva i po druhom šťastnom góle pohrozila. V priebehu niekoľkých sekúnd vyslali domáci na Jenča až dve strely. Najprv z hranice pokutového územia pálil Karaš a vyrazenú gólovú strelu z päťky nedovolil zoči voči poslať do siete Zajacovi obetavo Jenčo. Po tejto nepremenej „tutovke“ nastal zlom v zápase a „mfkáči“ zabrali. V 60 minúte síce pálil ešte z priameho kopu spoza šestnástky Karaš len tesne nad, no potom si Sombat vypýtal faul po súboji s Cicmanom a po centri Lupča z 35 metrov Kmeť v 67 minúte z ťažkej pozície hlavou nedal Brédovi šancu. Dlho to vyzeralo na jasnú záležitosť domáceho tímu, ale zníženie Zvolena dodalo zápasu potrebnú zápletku. Až v 70 minúte si Zvolen vypracoval prvý rohový kop, ale Sombat ho nezužitkoval. Defenzíva domáceho tímu bola pozornejšia a Košičania zakopávali lopty, hrali jednoducho, „kazili futbal“ a držali výsledok. Aktivita bola na zvolenských kopačkách. Keď ani dvojnásobné striedania MFK v očakávaní viac nastavených minút neprinieslo gólový efekt Lokomotíva uhájila tesné vedenie a zaknihovala si vo veľmi dobrom zápase vzhľadom na úvod sezóny plný bodový zisk.

Okamih stretnutia:

Lokomotíva pohrozila v 51minúte, keď najprv z hranice pokutového územia pálil Karaš a vyrazenú gólovú strelu z päťky nedovolil zoči voči poslať do siete Zajacovi obetavo Jenčo. Po tejto „tutovke“ nastal zlom v zápase a „mfkáči“ zabrali a prinútili súpera sa báť o výsledok.

Postava stretnutia:

Jednoznačne brankár MFK Tomáš Jenčo, ktorého štart v stretnutí bol po nedohratí stretnutia s Rimavskou Sobotou otázny. Za góly nemohol, pri prvom do centra vletel Karaš a spomedzi stopérov vystrčil hlavu, pri druhom tečovaná lopta vlastným hráčom ho napriek enormnej snahe prelobovala. Zabránil Zajacovi skórovať v čistej šanci na 3:0 a podržal mužstvo, ktoré sa nakoplo k zlepšenému výkonu a bojovalo o body.

Štatistiky stretnutia:

Strely na bránu: 8/4

Strely mimo: 9/6

Rohové kopy: 6/2

Držanie lopty: 58/42

Výkon Lokomotívy zhodnotil Jozef Džubara: „V prvom polčase sme pôsobili zohratejším dojmom. Z hľadiska vývoja bolo pre nás dobré, že sme prakticky z prvej strely na bránu dali gól. Pre mužstvo to bolo patričné povzbudenie. V závere prvého polčasu nastalo menšie uspokojenie, no potom prišiel výborný vstup do druhého dejstva a rýchly gól na 2:0. O pár minút neskôr mohol Patrik Zajac definitívne zlomiť zápasu, dobrú šancu však nevyužil. Musím pochváliť súpera, po strelenom góle ožil a v závere ukázal, že aj on vie hrať futbal.“

Asistent trénera MFK Ľubomír Moravčík stretnutie glosoval: „Lokomotíva bola o ten jeden gól lepšia, to musíme priznať. Za stavu 0:2 nás podržal brankár, chytil čistú šancu. Potom sa nám podarilo streliť kontaktný gól zo štandardky. Od tej doby bol výsledok na vážkach. Bohužiaľ, hrozili sme len po štandardkách, či nakopnutých loptách. Hráči Lokomotívy sú dlhšie pokope, poznajú sa oveľa lepšie ako tí naši. My sme dali mužstvo dokopy len teraz, pracujeme s ním tri týždne. Domácim gratulujem. Myslím si, že Loky bude hrať na špici a bude patri medzi najlepšie tímy v druhej lige."

Svoj názor na priebeh stretnutia mal i brankár a pomaly už ikona MFK Zvolen Tomáš Jenčo, ktorý si vyslúžil svojim výkonom honor postavy zápasu: „Čakali sme aktivitu domácich, chceli zvíťaziť, boli zohratejší a patria k lepším mužstvám druhej ligy. Skoro sme inkasovali v oboch polčasoch, čo nám nepridalo na hernej pohode. Potom prišla situácia po priamom kope, z ktorej sme dali gól, nás to povzbudilo k zlepšenému výkonu a domáci sa začali obávať o výsledok. Potrebovali sme hádam trochu šťastia, aby sme si vytvorili gólovú situáciu a mohlo to skončiť remízou. Dúfam, že doma s Bardejovom budeme úspešní.“

MFK Zvolen v 2.kole 25.ročníka druhej najvyššej futbalovej súťaže privíta na domácom trávniku v sobotu 5. augusta o 17,00 hodine vedúce mužstvo 2.ligy Partizán Bardejov. Zvolenčanom môžu do kádra pribudnúť zatiaľ zranený Filip Deket z FC SPARTAK TRNAVA, Daniel Bojda z FC NITRA/FK MLADÁ BOLESLAV a po vyčerpaní trestu z baráže U19 za ČK i Vladislav Slovák.